Neurologické oddělení

Vedení oddělení

MUDr. Jan Waishaupt

primář

481 551 270

Ilona Hoffmanová

vrchní sestra

481 551 271

Návštěvní a ordinační hodiny

Neurologická ambulance

Pondělí až pátek: 08:30 - 12:00, 13.45 - 14.45.

V přízemí hl.budovy. Objednání je možné v úterý, středu, pátek od 09:00 do 11:00 na tel. č. 481 551 278. 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Naše služby

Neurologické oddělení bylo založeno v Masarykově městské nemocnici v Jilemnici v roce 1998. Disponuje 24 lůžky v 9 pokojích. Pokoje jsou dle velikosti 2-4lůžkové, ty větší mají vlastní sociální zařízení (WC + sprcha), sousedící menší sociální zařízení sdílí. Za příplatek lze pokoje dovybavit TV a rezervovat je pouze pro jednu osobu jako nadstandardní pokoj, pokud to lůžková situace umožňuje.

K oddělení náleží 2 ambulance, jedna je v Jilemnici v prostoráchá nemocnice s nepřetržitým provozem pro akutní případy, k plánovaným vyšetřením je možné se objednat na tel.: 481 551 278. Druhá je v Lomnici nad Popelkou na poliklinice, tato ambulance nemá nepřetržitý provoz a vyšetření je nutné předem domluvit na tel.: 481 672 143. Součástí ambulantní péče je i provedení lumbální punkce a infuzní léčba v rámci improvizovaného stacionáře na lůžkovém oddělení.

Nemocným je poskytována diagnostická i léčebná péče ve velmi široké škále onemocnění:

Nejvýznamnější jsou cévní mozkové příhody, lidově zvané mrtvice. Přestože nemocnice není zařazena do sítě tzv. iktových center, ve kterých probíhá vysoce specializovaná léčba v prvních hodinách onemocnění, řada pacientů je přijímána buď bezprostředně po ošetření v Krajské nemocnici v Liberci, nebo přímo z terénu, pokud je zjevné, že by z transportu na vyšší pracoviště neprofitovali. Na tuto situaci je oddělení dobře připraveno, protože se podařilo dosáhnout zásadního rozšíření diagnostických možností a modernizace vybavení - oddělení disponuje 4 monitory životních funkcí, které lze umístit k libovolnému lůžku a záznam je nejen zobrazován, ale i ukládán v centrále na sesterně. Díky tomu je možné na libovolném lůžku zajistit monitoraci podobně jako na jednotce intenzivní péče. Disponuje vlastním EKG přístrojem a řadou pomůcek pro časově přesně definovanou aplikaci nitrožilních roztoků i výživy.
Z dalších diagnóz, které jsou na jilemnické neurologii vyšetřovány, stojí za zmínku neurodegenerativní onemocnění mozku typu Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, infekce nervového systému včetně neuroborreliózy, roztroušená skleróza, epilepsie, migréna a řada dalších.

Diagnostika je usnadněna řadou přístrojových metod:

  • Elektroencefalografie, tedy vyšetření funkční aktivity mozku prováděné u epileptických a neurodegenerativních onemocnění. Nutné je doporučení odborného lékaře, objednání na tel.: 481551278
  • Evokované potenciály - funkční vyšetření zrakové a sluchové dráhy při podezření na jejich poškození v rámci neurologických onemocnění zrakového a sluchového nervu. Nutné je doporučení odborného lékaře, objednání na tel.: 481551278.
  • Elektromyografie - vyšetření periferního nervového systému a svalů. Toto vyšetření je však s ohledem na úhradovou politiku pojišťoven dostupné pouze pro pacienty naší ambulance a oddělení.
  • Nově zavádíme neurosonologické vyšetření, tedy ultrazvukové vyšetření přívodných mozkových tepen a ve spolupráci s anesteziology a logopedkou i optické vyšetření polykacího aktu (FEES).
     

Většina pacientů je léčena přímo v Jilemnici. V případech, kdy zde nelze poskytnout nejmodernější léčbu, například při diagnóze roztroušené sklerózy, mozkového nádoru, nebo hrozícího uzávěru krčních tepen, jsou předáni na některé z vyšších pracovišť. Nejčastěji jde o Krajskou nemocnici v Liberci (neurologické, neurochirurgické a infekční oddělení) a Fakultní nemocnici v Hradci Králové (cévní oddělení Chirurgické kliniky, Infekční klinika).

Oddělení disponuje akreditací pro vzdělávání v základním kmeni, je čekatelem na udělení akreditace pro specializační vzdělávání v obou neurologie od léta 2019.

 

Informace pro pacienty

Nabídky práce

Prohlédněte si naši nabídku volných míst.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace