Oddělení nukleární medicíny

je oddělení diagnostické, provádí zobrazovací metody tkzv. scintigrafie. Využívá k tomu malé množství radioaktivní vyšetřovací látky – radiofarmaka, které se zapojuje do metabolických tělesných procesů a díky tomu přináší unikátní informace o funkčním stavu orgánů a tkání.

Je jedním ze dvou pracovišť tohoto typu v Libereckém kraji.

Kontakty

MUDr. Lenka Tylová

primářka

481 551 320

Ing. Petra Zollmannová

vedoucí radiologická asistentka

481 551 325

Mgr. Lenka Červená

Farmaceutka odpovědná za přípravu radiofarmak

481 551 323

Ordinační hodiny

Oddělení nukleární medicíny

Pondělí až pátek: 6:30 - 14:30

prim. MUDr. L. Tylová.

K vyšetření je nutné se v pracovní dny předem objednat od 6.00 do 14.30 hodin na telefonním čísle 481 551 321.

Radiofarmaka se pro každého pacienta připravují individuálně na určenou hodinu. Jejich použitelnost je časově omezená, dostavte se proto na oddělení včas. Pokud z jakýchkoli důvodů přijít nemůžete, ohlaste to nejpozději den před vyšetřením, aby látka i přístrojový čas mohly být využity pro jiného pacienta.

K vyšetření si přineste žádanku od lékaře, který ho požaduje, a průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Naše služby

Scintigrafické metody slouží k zobrazení orgánů a tkání s důrazem na posouzení jejich funkčního stavu. Charakter zobrazování a tedy i výstup z vyšetření je odlišný od metod radiologických, se kterými se často informačně doplňují. Cílem je přispět ke stanovení diagnózy, k určení stádia onemocnění, či k ovlivnění strategie léčby.

Výhodou i výsadou scintigrafie je neinvazivnost, nemá absolutní kontraindikace a podávané látky nevyvolávají alergické reakce.  Nevýhodou je ozáření pacienta malou dávkou ionizujícího záření, proto se nedoporučuje u těhotných žen. V některých případech je třeba na několik hodin přerušit kojení.

Scintigrafii využívají nejrůznější medicínské obory. K nejčastěji požadovaným metodám patří vyšetření skeletu v různých modifikacích, vyšetření plic k vyloučení plicní embolie, posouzení průtočnosti žilních systémů dolních končetin, vyšetření prokrvení a funkce svaloviny levé srdeční komory při zátěži v diagnostice ischemické choroby, posouzení funkčního stavu ledvin, štítné žlázy, jater, žlučových cest, jícnu a žaludku, detekce sentinelové (1. spádové) uzliny u onkologických pacientů a další. Méně frekventovaná vyšetření provádíme po dohodě s kliniky, případně je nasměrujeme na specializovaná pracoviště.

Podrobné informace k jednotlivým metodám i pokyny pro lékaře jsou uvedeny na konci této stránky. Případné nejasnosti zodpovíme také telefonicky.

Scintigrafické nálezy odesíláme nejpozději do dvou pracovních dnů, u vyšetření požadovaných urgentně ihned.

VIDEO

Informace pro pacienty
Informace pro zdravotníky

Nabídky práce

Prohlédněte si naši nabídku volných míst.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace