V rámci paliativní ambulance je poskytována komplexní pomoc vážně nebo nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich blízkým. Zajišťujeme konzultační návštěvy pro hospitalizované pacienty, ambulantní návštěvy a pro pacienty v terminálním (konečném) stadiu onemocnění také pomoc se zajištěním péče v domácím prostředí. Soustředíme se na řešení příznaků souvisejících s onemocněním, především bolesti, úzkosti, ale i dalších potíží. Zjišťujeme přání pacienta i rodiny ohledně průběhu další péče a snažíme se v nelehké situaci zajistit podporu pacientovi a jeho blízkým nejen v oblasti medicínské, ale i sociální, ekonomické a duševní. V našem týmu je lékař, zdravotní sestry, sociální pracovnice a nemocniční kaplan.
Informace k ambulanci paliativní péče v nemocnici Semily naleznete ZDE.
Naše služby
Nadační fond AVAST již několik let systematicky podporuje rozvoj paliativní péče v České republice. V roce 2016 se rozhodl podpořit systémové změny v péči o těžce nemocné a umírající i v lůžkových zdravotnických zařízeních. Se svým projektem uspěla i MMN, a.s. a tak díky programu "Spolu až do konce" mohla začít práce, která si klade za cíl zásadním způsobem změnit přístup k těžce nemocným a umírajícím pacientům a jejich rodinám. Díky podpoře projektu vznikl tým odborníků z několika oborů (lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovnice, duchovní), kteří společně s pacienty a jejich rodinami sdílejí náročné situaci během léčby, pomáhají při zvládání různých problémů (fyzických, psychických, sociálních i ekonomických), které s sebou vážná nemoc přináší a hledají cestu, která je pro pacienta i jeho rodinu nejschůdnější a nejpříjemnější. Díky projektu se nám podařilo navázat spolupráci i s ostatními poskytovateli paliativní péče v regionu (domácí hospic Duha Vrchlabí, lůžkové hospice v Liberci a Červeném Kostelci).
Co je to vlastně paliativní péče?
Paliativní (česky lze volně přeložit jako utišující nebo zmírňující) péče je poskytovaná pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním (konečném) stadiu. Většinu pacientů tvoří onkologicky nemocní (tedy pacientů s nádorovým onemocněním), ale je možné ji poskytovat všem chronicky nemocným, kteří dospěli do konečné fáze svého onemocnění. Tato léčba není o prodlužování ani zkracování života, ale klade důraz na jeho kvalitu, předchází a zmírňuje utrpení nemocného. Důležitá je léčba bolesti a jiných nepříjemných potíží souvisejících s nemocí, ale netýká se jen tělesných obtíží, obrací se na člověka jako celistvou osobnost, tedy i na jeho stránku psychologickou, sociální a duševní. Snaží se o maximální zachování důstojnosti každého pacienta a lidský a laskavý přístup. Paliativní péče zahrnuje i péči o rodinu nemocného a jeho blízké.
Vedení MMN v Jilemnici si velmi dobře uvědomuje důležité postavení paliativní péče v systému zdravotní péče. Citlivým přístupem a informovaností, lze předejít řadě nedorozumění s rodinnými příslušníky i pacienty. Zásadní je nesoustředit paliativní péči až na poslední dny a týdny života pacienta, ale pomáhat průběžně řešit problémy spojené se závažným onemocněním. To se daří i díky spolupráci s ošetřujícími lékaři lůžkových oddělení a ambulantními specialisty.
Díky spolupráci s NF Avast jsme položili základy této péče, za tuto významnou a neocenitelnou podporu jsme velmi vděčni. Za možnost v této práci pokračovat pak děkujeme vedení naší nemocnice.
Pokud naši péči potřebujete, obraťte se na svého lékaře, který nás s vámi zkontaktuje, nebo zavolejte na výše uvedený kontakt, či napište.
Budeme rádi za Vaše náměty a připomínky, které můžete zasílat na e-mail: paliativnipece@nemjil.cz.
Více informací o Nadačním fondu AVAST naleznete na http://www.nadacnifond.avast.cz/
Další užitečné kontakty v oblasti paliativní péče:
Nemocniční kaplan: Jiří Weinfurter 736 629 455, Jakub Hála 604 700 655
Sociální pracovnice Domácí hospic Duha Vrchlabí - Alena Johnová (možnosti domácí péče, zapůjčení koncentrátoru kyslíku), 731 608 403
Domácí hospic, o.p.s., Riegrova 655, 508 01 Hořice, webové stránky: http://www.hospic-horice.cz/