Otázky a odpovědi

Jak je dobrovolnická činnost časově náročná?

Pokud se chce dobrovolník rozvíjet osobnostně, zlepšovat své komunikativní dovednosti, sociální inteligenci, empatii či altruismus, potom je dobré věnovat se dobrovolnictví pravidelněji, systematičtěji a intenzivněji. Z hlediska funkčnosti dobrovolnického programu se jako ideální jeví 1–2 hodiny týdně či jednou za 14 dní. Avšak není to podmínkou. I sváteční a příležitostná dobrovolnická činnost přispívá svou troškou do mlýna.

Co když mám obavy z první návštěvy?

První návštěva oddělení je pojímána jako uvedení. Dobrovolník je koordinátorem představen kontaktní osobě, která mu ve stručnosti přiblíží oddělení, jeho chod a možnosti dobrovolníkova uplatnění. Nutno říci, že s každou návštěvou roste dobrovolníkova sebedůvěra. Nový dobrovolník může využít i společné úvodní návštěvy s již zkušeným dobrovolníkem.  Vstup na pacientský pokoj se tak stává jednodušším.

Jakým způsobem mi bude přidělen pacient?

Dobrovolník zpravidla reaguje na aktuální potřeby pacientů na oddělení. Tip na pacienta, který by dobrovolníkovu společnost uvítal, dostane od sestry. Poté je zcela na dobrovolníkovi, zda se mu podaří pacienta získat. V případě dlouhodobých hospitalizací je návštěva dobrovolníka u pacienta dopředu domluvena.

Na koho se mohu obrátit v případě problému na oddělení?

V případě jakéhokoli problému souvisejícího s dobrovolnickou činností se obracejte na koordinátora dobrovolníků. Pokud se problém týká dobrovolnické role nebo vztahu dobrovolník – pacient, je dobré přednést jej na skupinové supervizi. I zde totiž platí, že sdílený problém rovná se poloviční problém.

Je možné dobrovolnictví vykázat jako studentskou praxi?

Dobrovolnická činnost rozvíjí určité kompetence (tzv. soft skills), proto se nebráníme vystavit zájemci potvrzení o aktivním zapojení do dobrovolnického programu. Podmínkou je aktivní působení v programu minimálně půl roku.

Co když se nebudu moci dobrovolnictví náležitě věnovat?

Dobrovolnická činnost je založena na občansko-právních principech, takže není tak zavazující jako pracovně-právní poměr. Bez složitých formalit je možné dobrovolnickou činnost ukončit či přerušit. Doba přerušení by však neměla přesáhnout jeden rok. Je dobré být upřímný k sobě i koordinátorovi říci na rovinu, zda mám čas a energii na to věnovat se dobrovolnictví alespoň v minimálním rozsahu.

Kdo je dobrovolník

Možnosti uplatnění dobrovolníka

Jak se stát dobrovolníkem?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace