Úvod > Oddělení a ambulance nemocnice > Oddělení nukleární medicíny > Užitečné informace pro Vás

Užitečné informace

Provozní doba oddělení nukleární medicíny (ONM) je pondělí - pátek od 6.30 do 14.30 hodin, objednávat pacienty je možné od 6.00 do 14.30 hodin na telefonu 481 551 321.

Žádanka a objednání pacienta na vyšetření, všechna vyšetření jsou prováděna na základě správně vyplněné žádanky. Ta by měla obsahovat:

-          jméno, příjmení, rodné číslo, adresu a zdravotní pojišťovnu pacienta

-          jeho výšku a hmotnost (nutné pro přípravu radiofarmaka)

-          diagnózu odpovídající požadovanému vyšetření

-          jasnou specifikaci vyšetřovací metody

-          informaci o stavu nemocného (pohyblivost, schopnost sedět)

-          jméno, adresu pracoviště, specializaci a IČZ odesílajícího lékaře

Urgentní (statim) vyšetření: Naše možnosti provádět statimová vyšetření jsou limitované množstvím radionuklidu, který je v daný den k dispozici. Proto je potřeba domluvit se o nich předem telefonicky.

Příprava pacienta na vyšetření: Většina metod se provádí bez speciální přípravy pacienta. U těch, kde se příprava vyžaduje, upozorníme na tuto skutečnost při objednávce.

Pro ležící pacienty je na ONM k dispozici lůžko, kde mohou strávit čas před vyšetřením. U hospitalizovaných nemocných, kteří vyžadují během pobytu na našem oddělení dohled či ošetřování, je třeba zajistit kvalifikovaný doprovod.

Přepravu pacienta na vyšetření a zpět zajišťuje objednávající lékař.

Zrušení vyšetření: Pokud se indikující lékař rozhodne vyšetření zrušit nebo odložit, je to třeba co nejdřív telefonicky oznámit, uvolněný termín (a vyšetřovací látka) budou využity pro jiného pacienta a nedojde tak k ekonomické a časové ztrátě. Důležité je dostavit se k vyšetření včas vzhledem k racionálnímu využití přístrojového času a také proto, že v případě zpoždění dochází ke znehodnocení připraveného radiofarmaka.

Výsledky vyšetření:  U statimových vyšetření je nález vydán pacientovi či jeho doprovodu ihned. V ostatních případech jsou rozesílány poštou většinou během následujících dvou pracovních dnů.

Kontraindikace vyšetření jsou relativní - gravidita a laktace (kojení je třeba po domluvě na několik hodin přerušit).

 

Na spolupráci se těší kolektiv ONM Jilemnice.

2019

 

 
 

velikost písma - A +