Úvod > Oddělení a ambulance nemocnice > Gynekologicko-porodnické oddělení > Šestinedělí

Šestinedělí

Oddělení šestinedělí

Na oddělení šestinedělí přichází maminka z porodního sálu po fyziologickém porodu nebo z pooperačního pokoje po porodu císařským řezem. Naším cílem je maximální spokojenost maminek a jimi získaná jistota v péči o své dítě.

Na oddělení šestinedělí je k dispozici pro maminky a jejich čerstvě narozená miminka osm standardních pokojů a tři pokoje nadstandardní. Standardní pokoje jsou dvoulůžkové a mají společné sociální zařízení. Lednička pro maminky je společná na chodbě oddělení. Nadstandardní pokoje mají vlastní sociální zařízení, ledničku a televizi.

Naše porodnice praktikuje systém 24 hod. rooming in tzn., že novorozenec je s maminkou 24h denně. Samozřejmě při jakéko-li indispozici matky je možné předat miminko do péče dětské sestry na novorozenecký box. O matky po porodu pečují gynekologové spolu s porodními asistentkami s cílem časně odhalit možné komplikace raného šestinedělí. O novorozence pečují pediatři společně s novorozeneckými sestrami. Pod jejich vedením se maminky postupně naučí o své dítě správně pečovat (přebalování, koupání, hygiena, péče o pokožku a pupík), naučí se též orientovat  v projevech svého miminka. V neposlední řadě se také naučí správně pečovat o sebe, o prsy, naučí se zásadám správného kojení atd.

Návštěvy umožňujeme bez omezení. Vhodnější dobou pro návštěvu je odpoledne vzhledem k vizitám matek i novorozenců, které probíhají vždy dopoledne. K dispozici je návštěvní místnost, umístěná při vstupu na oddělení. Návštěvy na pokoj jsou možné pouze na nadstandardních pokojích. Na standardním pokoji pouze po předchozí domluvě se sloužícím personálem a druhou  maminkou na pokoji, samozřejmě také při indispozici matky.

Prosíme nenoste maminkám květiny! Z hygienických důvodů s ohledem na miminka nemohou být květiny na pokojích.

Maminky jsou po fyziologickém porodu propouštěny obvykle čtvrtý den. Ženy po císařském řezu pátý den.

 

Fotografie pokoje porodnického oddělení

Možné komplikace v období šestinedělí

Období šestinedělí (období 6 týdnů po porodu) probíhá obvykle bez komplikací, která však nejsou zcela vyloučeny. Zmíníme se o těch hlavních: kdykoliv v šestinedělí (vzácněji i později) může dojít náhle k silnému krvácení z rodidel. Bývá způsobeno zadržením blan plodových, krevních sraženin či části lůžka. Takový stav vyžaduje okamžitý návrat k nám a provedení kyretáže (vyprázdnění) dutiny děložní. K častějším patří zánět prsu vznikající ze špatné techniky kojení a infekce. Projevuje se bolestí prsu na ohraničeném místě, zarudnutí kůže zánětlivým ložiskem a teplotou. Je nutná ambulantní kontrola u nás s hodnocením stavu a eventuelním nasazením léčby. Zánět žil se projevuje bolestivostí žilních městků – varixů – či povrchně probíhajících žil, zarudnutí kůže v okolí. Závažnější stavy jsou doprovázeny bolestí lýtka, otokem postižené končetiny, teplotou. Kontrola u nás ihned nutná. Někdy může dojít k dodatečným komplikacím v šití porodního poranění či v jizvě po císařském řezu. Jinak můžete v šestinedělí být postižena jakýmikoliv chorobami, které člověka mohou překvapit: zánětem močových cest, chřipkou, žlučníkovým záchvatem atd. I při těchto komplikacích je vhodné se s námi poradit. Léčbu volíme tak, aby léky procházející do mléka co nejméně zatěžovaly novorozence. při příznivém průběhu šestinedělí se dále zmenšuje (zavinuje) děloha, krvácení a očistky slábnou, nedělka překonává únavu poporodní zátěže a může se dobře věnovat svému dítěti a jeho kojení.

Na našem oddělení je nepřetržitá lékařská služba, na kterou se můžete kdykoliv obrátit. Obvykle do 24 hodin po propuštění Vás navštíví dětský lékař, kterého jste i zvolila, spolu s dětskou sestrou a i s těmi se můžete poradit nejen o všem, co se týká dítěte, ale i Vás. Při náhlém zhoršení zdravotního stavu dítěte se hlaste na dětském oddělení naší nemocnice, kde je rovněž nepřetržitá lékařská služba (teploty, křeče, zvracení, průjmy, poruchy dýchání, změna vzhledu a chování dítěte, apod.). Po šestinedělí se hlaste na gynekologickou prohlídku tam, kde jste chodila do poradny pro těhotné a poraďte se, budete-li chtít, o vhodném typu antikoncepce.

Přejeme Vám, aby šestinedělí probíhalo nerušeně. Vám i Vašemu dítěti a celé rodině přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

 
 

velikost písma - A +