Úvod > Oddělení a ambulance nemocnice > Gynekologicko-porodnické oddělení > Porodní sál

Porodní sál

Pro nastávající maminky jsou připraveny tři samostatné porodní sály.  Dva z nich jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením se sprchou, dále vanou a moderním, polohovatelným porodním lůžkem, které je možné nastavit  tak, aby mamince poloha vyhovovala (viz foto). Třetí porodní sál má sociální zařízení a sprchu na chodbě, je bez vany, též vybavený polohovatelným porodním lůžkem. Těsně vedle všech porodních sálů se nachází  operační sál pro případ, že je z nějakého důvodu během porodu ohroženo zdraví rodičky nebo plodu a je nutno provést akutní císařský řez. 

O rodičku během porodu pečuje porodní asistentka společně se zkušeným porodníkem. Ke každé rodičce přistupujeme individuálně, respektujeme přání a potřeby nastávajících rodičů. V případě, že si rodička s sebou přinese porodní plán, je tento při přijmu prokonzultován ke spokojenosti všech.

V průběhu porodu je monitorován fyzický, ale i psychický stav rodičky a také stav plodu. Snažíme se, aby porod proběh co nejpřirozeneji, samovolně. V případě podezření na rozvíjející se komplikaci, která vyžaduje medikamentózní nebo jiný zásah, jsou rodička (i přítomný partner) o všem informováni a navrhovaný postup vysvětlen.

V průběhu porodu mohou maminky pro úlevu od bolesti využít vanu s eukalyptovým olejíčkem, sprchu, rehabilitační balon, který si mohou vzít do sprchy, dále mohou využít žíněnku, porodní stoličku, ribstole atd. K dispozici je také nejúčinnější a u maminek nejoblíbenější spinální či epidurální analgezie, kterou naši anesteziologové mohou aplikovat 24hodin děnně.

Samozřejmostí je přítomnost otce či jiných rodinných příslušníků u porodu. Nově je tato možnost i při plánovaném, neakutním císařském řezu v částečné anestezii. Po porodu  je novorozenec ošetřován dětskou sestrou přímo na porodním sále. Novopečení rodiče tak mohou vše sledovat a tatínci zdokumentovat první minuty života jejich potomka. To vše za předpokladu, že novorozenec po porodu nevyžaduje intenzivnější péči. Ve společnosti rodičů pak zůstává fyziologický novorozenec na porodním sále další dvě hodiny, po které je maminka, v rámci čtvrté doby porodní, sledována. Během této doby proběhne také první přiložení k prsu. Po dvou hodinách přechází maminka společně s miminkem na oddělení šestinedělí.

 

Další praktické informace:

Informace pro tatínky

 Co s sebou do porodnice

Kdy jet do porodnice

 
 

velikost písma - A +