Úvod > Oddělení a ambulance nemocnice > Gynekologicko-porodnické oddělení > Epidurální analgezie

Epidurální analgezie

Co to je a jaké jsou přednosti této metody? Komu je určena?

Tato metoda se využívá zejména ke tlumení porodních bolestí u rodiček na porodním sále. Nabízíme ji ale také pacientkám po velkých gynekologických operacích, jako je např. odejmutí dělohy.

Epidurální analgezii je hrazena zdravotní pojišťovnou.

Aplikace při porodu

Bolest je při porodu vedena z oblasti břicha a podbřišku nervovými vlákny, které se spojují v silnější svazky a pak vstupují mezi obratli do páteře, kterou procházejí vzhůru, kde se napojují do míchy. Bolest, kterou nervy přenášejí se dá zmírnit opíchnutím místním anestetikem - můžete to znát od zubaře nebo od šití drobných poranění v místním umrtvení. Pro porodní analgezii používáme stejný postup - nervy opíchneme v místě, kde se všechny sbíhají - tedy na páteři, v bezpečné vzdálenosti od míchy, kterou v tomto místě rozhodně nemůžeme poranit. Léky podáváme tenkou jehlou, kterou po desinfekci kůže zavedeme na zádech, mezi obratli k nervovým svazkům. Tato dávka léku začne působit asi za 5 minut a její účinek trvá asi 2 hodiny. pokud si myslíme, že porod potrvá déle, zavedeme podobnou, o něco silnější jehlou vlasovou hadičku (asi 1 mm silnou)do místa mezi obratli, kam se dá lék pro úlevu bolestí opakovaně přidávat až do porodu.

Při epidurální analgezii podáváme malé dávky léků, které nezpůsobí útlum plodu. Podáváme je co nejblíže k místu, kde mohou působit a tak jsou velice účinné. Znamená to, že tato dávka léku a způsob podání jsou vybrány tak, abychom Vám pomohli a Vašemu dítěti nezkomplikovali příchod na svět.

Je poctivé zmínit se i o nepříjemnostech, které Vám může tento postup způsobit. Místo po vpichu jehly můžete několik dnů cítit - jehla udělá malou modřinu a ta Vás může obtěžovat. V malém počtu případů Vás může několik dnů po porodu bolet hlava. Je to bolest přenesená od místa vpichu jehly na páteři. Obvykle přejde sama nebo s pomocí několika tablet běžného analgetika (Paralen, Brufen). Vážnější komplikace jsou nesmírně vzácné.

Metodu, kterou jsme Vám právě popsali, se celosvětově považuje za nejúčinnější při tlumení porodních bolestí a nejšetrnější pro matku i pro plod. V naší nemocnici s ní máme několikaleté zkušenosti s velmi dobrými výsledky.

Aplikace po  gynekologické operaci

Metoda epidurální analgezie se využívá také jako forma terapie bolesti po gynekologických operacích, zejména po velkých operacích jako je odejmutí dělohy. Pomocí zavedeného speciálního katetru  (hadičky) do páteře (viz. výše) je možno účinně tlumit bolest po operaci a zlepšit tak komfort a rekonvalescenci pacientky v pooperačním období. Tuto možnost Vám nabídne a prokonzultuje s Vámi anesteziolog při předanestetickém vyšetření. Tato metoda se využívá zejména první dva dny po operaci kdy je bolest nejintezivnější, poté se zavedený katert (hadička) odstraňuje.

 
 

velikost písma - A +