Světový den ledvin v nemocnici Jilemnice - klinické zhodnocení

10.03.2017

Všechni zájemce mohli dne 9. března 2017 od 8.00 do 17.00 hod. navštívit nefrologickou ambulanci v jilemnické nemocnici za účelem vyšetření funkce ledvin v rámci Světového dne ledvin 2017. Všem zájemcům jsme zdarma nabídli vyšetření, na jehož základě jsme posoudili riziko onemocnění Vašich ledvin - například vyšetřením moče, změřením krevního tlaku a odběrem krve. Ke Světovému dni ledvin se nemocnice připojuje již od roku 2006. Letošní ročník byl věnován onemocnění ledvin a obezitě. Probíhal v rámci kampaně Dny zdraví a je spolufinancován z projektu Rozvoj MA21 v Jilemnici.

Letos navštívilo nefrologickou ambulanci celkem 246 zájemců. Při letošním ročníku jsme se zaměřili i na obezitu - abdominální, kdy kritériu 88 cm u žen a 102 cm v pase u mužů nevyhovělo 106 účastníků, ale dostalo se jim hned rady, co s tím. Dále bylo zachyceno dalších 140 nálezů a onemocnění, 12 pacientů bude pozváno k dalšímu podrobnějšímu vyšetření:

• Chronické selhání ledvin  - 6 pacientů;
  • Záchyt bílkoviny v moči - 6 pacientů,  zvýšený ACRi (poměr albuminu a kreatininu v moči) -11pacientů, krve v moči, stopová - 33 pacientů a významná - 4 pacienti;
  • Neuspokojivě léčený vysoký krevní tlak - 41 pacientů, nový záchyt vysokého krevního tlaku - 10 pacientů;
  • Prediabetes (stav, ze kterého se může vyvinout cukrovka) - 3 pacienti, čerstvě zachycená cukrovka - 1 pacient;
  • Zánětlivý močový nález (bakteriurie + leukocyturie) - 31 pacientů.

Zájemci přicházeli z Jilemnicka, Vrchlabska, Nové Paky, Trutnovska, Semilska, Jablonecka, Rokytnice n. Jizerou, Lomnice n. Popelkou, podrobnější data budeme teprve zpracovávat.

Děkujeme za Vaši návštěvu i za to, že pečujete o své zdraví.
prim. MUDr. Alexandra Opluštilová
MMN, a.s., Hemodialyzační oddělení

Jilemnická a semilská nemocnice brojí proti obezitě.