Rychlejší a efektivnější vzdělávání lékařů

03.10.2017

V současné době pracuje v Jilemnici 72 lékařů, z čehož odbornou způsobilost získává 21 z nich. V loňském roce nemocnice v rezidenčním programu vzdělávala chirurgy, gynekology s porodníky a také internisty. V letošním roce připojuje neurology a pediatry.

Ministerstvo zpracovává metodiku na vzdělávání pro více než 40 specializačních oborů. Podle předsedy představenstva Jiřího Kalenského je to pro ty obory, které v nemocnicích chybí nejvíce. Jilemnická nemocnice vzdělává 9 vlastních rezidentů, mezi kterými přivítala i čerstvé absolventy lékařských fakult. „Mladý lékař, který se do vzdělávacího programu přihlásí, musí absolvovat celou specializační přípravu, jejíž délka je v současně době předmětem mnoha diskuzí. Pokud by lékař zařazený do vzdělávání přešel do jiné nemocnice v Česku, peníze mohou jít za ním. Kdyby ale ukončil pracovní poměr a odešel třeba do zahraničí, peníze od ministerstva nikdo nedostane. Peníze z programu se také čerpají postupně, minimálně dvakrát ročně, nemocnice je nedostávají najednou“ popsal princip výplaty dotačních peněz Kalenský.

Sama nemocnice musí pro získání dotace splňovat určitá kritéria. A aby i po atestaci v nemocnici plně kvalifikovaní lékaři zůstávali, se nemocnice snaží zajistit pestrou nabídkou dalších výhod, mezi které patří placené třídenní volno tzv. sick days, pro maminky, lékařky s dětmi možnost využít dětskou skupinu, tzv. firemní školku, možnost studovat zahraniční jazyky (němčinu, angličtinu, ruštinu), čerpat příspěvky dle vlastního výběru na vitamíny nebo sportovní vyžití, využít možnost ubytování či zprostředkování bydlení nebo pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky a využívat i některé bezplatné služby nehrazené ze zdravotního pojištění.