Porodnice očima porodních asistentek

11.07.2016

I takové mohou být denní starosti porodních asistentek. Na porodnickém sále a oddělení šestinedělí pravidelně slouží ve dvanáctihodinových turnusech. Jedna na porodním sále a druhá na oddělení šestinedělí. Tak to jde den co den. Žádná z nich by ale svoji práci neměnila.

„V současné době u nás pracuje jedenáct porodních asistentek, které mají získanou specializaci v oboru akutní péče v gynekologii a porodnictví. Pracují samostatně bez odborného dohledu. Jejich práce je náročná, zodpovědná, přesto krásná. Trochu nám ji ztrpčuje především čím dál náročnější administrativa a bohužel stále se zvyšující arogance některých pacientek, které jsou mnohdy ovlivňovány působením jejich okolí. My se samozřejmě snažíme vyjít maximálně vstříc potřebám nastávajících maminek a chceme, aby porod pro ně byl nezapomenutelným pozitivním zážitkem, na nějž si uchovají pokud možno příjemné vzpomínky na celý život. Někdy jsou však jejich požadavky nereálné a jejich vyžadování může ohrozit zdraví matky i dítěte“ vysvětluje Eva Zuzánková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení jilemnické nemocnice, které zde pracuje již úctyhodných 32 let.

Eva Zuzánková je na práci porodních asistentek pyšná. Jak říká, všechny asistentky odvádějí výbornou práci, při službě řeší běžné situace, plní ordinace lékařů, provádějí odběry, jsou na telefonu, shání lékaře, ukazují oddělení budoucím rodičkám, často jsou na dvou místech najednou. Zajišťují chod oddělení, řeší provozní věci, podávají stravu, kontrolují lékárny, provádějí dezinfekce, doplňují materiál, vedou administrativu, vzájemně si mezi sebou vypomáhají; tým jsou pevný, stabilní, sestry zde slouží léta, dobře spolupracují s novorozeneckým, dětským oddělením, sálovými sestrami, laboratoří a dalšími. A ani to není kompletní výčet mnohdy neviditelné práce, kterou musí za svou službu porodní asistentky vykonat, aby ve finále mohli šťastní rodiče přivést na svět svá miminka.

Práce porodní asistentky, na jejíž vzdělání jsou kladeny stále vyšší nároky a dnes musí mít bakalářský titul se specializací, je náročná také s ohledem na požadavky na důvěru, respektování vymezených kompetencí, vzájemnou spolupráci jednotlivých odborníků a také zvyšujících se soudních sporů. Obecně je na zdravotnický personál kladen velký tlak ze společnosti. A i proto i dnes platí, co ve svých vzpomínkách uvádí emeritní primář jilemnické porodnice, MUDr. Hynek Tišer: „Každý zaměstnanec se podílí na tvorbě ovzduší, které v nemocnici panuje, i na jejím dobrém jménu, proto není možné být s ní svázán jen profesní povinností a výplatou. Je třeba přidat i kousek srdíčka.“

A podle Evy Zuzánkové přesně toto porodní asistentky v jilemnické nemocnici splňují. K načerpání nových sil potřebují i relaxovat, což vrchní sestra potvrzuje:„Při práci tečou i slzy radosti i slzy bolesti, kolikrát brečíme i s tatínky, stresové situace nám potom běží hlavou a říkáme si, zda to co jsme udělaly, jsme udělaly správně. Naše asistentky, pokud vím, relaxují poměrně běžně. S rodinou, na zahrádce, na kole.“

V roce 2015 jilemnická porodnice zvládla téměř nemožné. Odvedla celkem 945 porodů, při kterých se narodilo 953 miminek. Je to nejvíce v celé pětašedesátileté historii oddělení. Nastávající rodiny si porodnickou nemocnici vybrali dobrovolně, řada z nich je z blízkého okolí, některé z dálky. Ke každé rodičce je přistupováno individuálně, jsou respektovány přání a potřeby nastávajících rodičů.

„Přestože pracujeme v malé podhorské nemocnici, pestrostí našich výkonů i nabízenou péčí můžeme dobře konkurovat i gynekologicko-porodnickým oddělením mnohem větších nemocnic. Věříme, že naší hlavní předností je fakt, že celý tým našich lékařů, porodních asistentek i zdravotních sester vždy pracuje tak, abychom dodrželi všechna nejaktuálnější doporučení našich odborných společností a zároveň nezapomínali na přání pacientek, vnímali je jako lidské bytosti a vzájemnou spoluprací docílili nejlepších možných výsledků v každém individuálním případě," doplňuje MUDr. Zdeněk Vocásek, současný primář gynekologicko-porodnického oddělení jilemnické nemocnice.

Infobox:

Jaké byly začátky?

Primář MUDr. Hynek Tišer, který na oddělení pracoval v letech 1975–2007 vzpomíná:

• Mezi lety 1965 až 1977 bylo průměrně 680 porodů za rok.
  • Za dobu existence jilemnické porodnice se narodilo okolo 42 000 dětí. To by vydalo celkem na slušné okresní město. (pozn. k 1. 1. 2016).
  • V r. 1983 jako první ve Východočeském kraji zavádíme metodu roaming in – dítě s maminkou trvale na pokoji. Jsme mezi prvními ve státě.
  • V r. 1990 zavádíme spinální anestezii u císařských porodů, maminka se stává účastnicí porodního děje, byť operační cestou. Slyší první křik děcka, které ji ihned po vybavení a obvyklém ošetření můžeme ukázat. Proti narkóze celkové tak není ošizena o nejhezčí moment v životě.
  • V letech 1965 – 1996 jsme patřili pod Východočeský kraj s 25 porodnicemi, mezi kterými jsme se počtem porodů pohybovali na 5. - 6. místě s větším počtem porodů, než měly ústavy v okresních městech s mnohokráte vyšším počtem obyvatel (Trutnov, Jičín, Svitavy, Náchod).
  • V r. 2001 se stěhujeme do nových moderních prostor.
  • Od r. 2003 jsme velmocí kvalifikovaných lékařů, na oddělení je 5 druhoatestovaných lékařů; jsou uvedeny do provozu nadstandardní pokoje; začíná spolupráce v onkogynekologii s Prahou, Podolí, v pozdějších letech spolupracujeme s Apolinářem, Motolem, Pardubicemi.

„Činnost porodnická je z našeho oboru nejdůležitější. Řádně odvedený porod, zdravá maminka i její děcko je hlavním cílem i odměnou.“

Článek vyšel 1.7 v příloze MF Dnes, Mistři svého oboru.