Úvod > Aktuality

Jilemnická nemocnice - Vaše bezpečí na horách

Jilemnická nemocnice - Vaše bezpečí na horách

28.04.2016

Krkonoše – to jsou především horská střediska a lyžování, která i v létě nabízejí mnoho zábavy, ale s ní i spojená rizika a možné úrazy.

Masarykova městská nemocnice v Jilemnici je jedinou komplexní nemocnicí poskytující akutní zdravotní péči v okrese Semily. Nemocnice nabízí zdravotní péči zajišťovanou týmy specialistů napříč 37 provozovanými odbornostmi, disponuje 6 lůžkovými odděleními (interna, chirurgie, gynekologie a porodnictví, dětské a novorozenecké, neurologie, ARO) a 25 různými ambulancemi. K dalším se řadí oddělení komplementu, jsou to oddělení radiodiagnostické, hemodialyzační, rehabilitační, nukleární medicíny a oddělení laboratoře. Nemocnice provozuje také vlastní lékárnu přímo v areálu nemocnice.

 Pěší turistika

V létě se Češi nejčastěji vydávají zdolat nejvyšší horu České republiky – Sněžku (1602 m.n.m.). Ta se nachází ve východní části Krkonoš a vystoupat několik set metrů velké převýšení lze po různých turistických trasách, které vedou z Pece pod Sněžkou, ze Špindlerova Mlýna a z Horní Malé Úpy. Pokud Vám nohy již tak dobře neslouží, můžete se na vrchol nechat vyvézt lanovkou z Pece pod Sněžkou. Chcete-li však spojit příjemné s užitečným a udělat také něco pro své zdraví, doporučujeme zvolit některou z turistických tras a pokochat se krásnou krkonošskou přírodou a jedinečným výhledem na krajinu, která se před Vámi rozprostře, i s radostným pocitem, že jste vrchol pokořili „po svých“. A ať už se vydáte na Sněžku nebo kamkoli jinam, vždy někomu hlaste, kam jdete a mějte s sebou dostatek vody. Dodržováním pitného režimu předejdete dehydrataci či následnému úžehu. Pokrývkou hlavy se chraňte před úpalem a na přímém slunci vždy používejte vhodně zvolený opalovací krém, jinak hrozí spálení kůže. Pokud i přesto k popálenině či jinému úrazu dojde, vyhledejte okamžitě jilemnickou nemocnici – ochotný personál její recepce Vám poradí, kterou ambulance je vhodné navštívit, a předá informaci sloužícím lékařům.

 Nebezpečí u vody

Na své si v létě přijdou i milovníci vody – využít mohou venkovní koupaliště a kryté bazény, ale i aquapark či přírodní koupání v řekách Jizera a Labe. Mezi nejnavštěvovanější koupaliště patří ta v Mříčné, Kruhu u Jilemnice, Košťálově a v Jablonci nad Jizerou. Koupaliště nabízí nepřeberné množství (nejen) vodních radovánek, u vody však číhají také různá nebezpečí. Zvýšené opatrnosti dbejte především při skákání do vody – následky mohou být tragické. Neméně důležité je také nenechávat malé děti u vody bez dozoru – dítě totiž může utonout i ve velmi malé hloubce. V neposlední řadě nezapomeňte také na opalovací krém s dostatečným UV faktorem a alkohol u vody konzumujte s rozumem. Nejlépe, pod jeho vlivem vůbec nevstupujte do vody. Při koupání v Jizeře nebo Labi pak dejte pozor na ostré kameny a střepy. V případě zranění vyhledejte nejlépe přímo chirurgickou nebo dětskou ambulanci jilemnické nemocnice, která zajišťuje i nepřetržitou pohotovost. V případě potřeby je zde připravený tým lékařů, specialistů, mající k dispozici moderně vybavené rentgenové pracoviště, které v případě nutnosti operačního výkonu odesílá snímky přímo na operační sály.

 Pozor na vosy či včely

V případě bodnutí vosou místo neutralizujte (octem, cibulí, citronem), včelou nebo sršní zásadou (mýdlem) a místo chlaďte. V případě větší reakce a zvláště, jste-li alergik, navštivte jilemnickou nemocnici. Pokud se kdokoliv z vašich blízkých ocitne v kritickém stavu, neváhejte a volejte záchrannou službu.

 Úrazy na trampolínách

Nejvíce úrazů evidují lékaři při dětském sportování, kde nejsou používány ochranné pomůcky, přilby nebo chrániče. Nejčastěji se jedná o zlomeniny horních končetin, odřeniny či tržné rány. I takové úrazy si přivodí především děti na oblíbených trampolínách. V žádném případě nenechávejte především malé, předškolní děti bez dozoru. Zajistěte jejich bezpečnost alespoň ochrannou sítí. V případě potřeby je vám k dispozici chirurgická ambulance, dětská ambulance a následné rehabilitační oddělení. V případě, že k úrazu dojde, tak se nemusíte ničeho obávat, naši lékaři vám nejen poskytnou první pomoc, ale i vám následně zpracují výstupní zprávu pro vaši komerční pojišťovnu.

I. Kohút a P. Zollmannová

 Všem návštěvníkům Krkonoš přejeme léto bez nemocí i bez úrazů.

 

Ordinační hodiny v MMN najdete zde.

zpět

 
 

velikost písma - A +