8. 3. 2018 proběhl v nemocnici tradiční Den ledvin

19.03.2018

MDŽ, 8. března 2018, jsme letos oslavili tradiční zdravotně preventivní akcí „Světový den ledvin“.

Byla věnována ženám, ale přijít mohli i muži. O nefrologické vyšetření na hemodialyzačním oddělení projevili zájem 164 příchozí.  U osmi z nich byla zjištěna snížená funkce ledvin, ve 2 případech CKD (chronické onemocnění ledvin) st.G3b, v šesti případech CKD st.G3a, v jednom případě u mladého jedince CKD st.G2. Mikroskopická hematurie (přítomnost krve v moči) byla zjištěna u 9 osob, proteinurie (bílkovina v moči) u 5, u 18 osob byla nově zjištěna dosud neléčená hypertenze, v jednom případě u 10 letého dítěte! U 20 návštěvníků byl nález v moči svědčící pro možnou infekci močových cest. 14 osob bylo objednáno k podrobnějšímu vyšetření do nefrologické poradny. Všechny ženy byly dotazovány na onkologickou prevenci a musíme konstatovat, že až na výjimky, ženy, které se zúčastnily Světového dne ledvin, pravidelně navštěvují i preventivní onkologické prohlídky. Nižší počet účastníků proti minulým ročníkům byl ovlivněn akutní epidemiologickou situací v regionu, přesto lze akci hodnotit jako velmi zdařilou.

Děkujeme všem, kteří se aktivně zajímají o své zdraví, jakož i všem kteří pomohli s přípravou a organizací této úspěšné akce.

Světový Den ledvin proběhl v rámci kampaně Dny zdraví a byl spolufinancován z projektu Rozvoj MA21 v Jilemnici.